Přejít k hlavnímu obsahu

Návod: jak si postavit svépomocí vysoký záhon? Snadno

Vysoké záhony neboli také vyvýšené záhony přináší mnoha zahrádkářům ideální možnosti, jak pěstovat okrasné rostliny nebo i různé drobné ovoce a zeleninu.

Jejich hlavní výhodou je, že nejste odkázáni na vlastní půdu, která nemusí být mnohdy vhodná pro pěstování určitých druhů rostlin. Naopak vysoké záhony můžete snadno naplnit ideální půdou pro pěstování vašich oblíbených rostlin. Vyrobit si je můžete snadno svépomocí, ukážeme vám, jak na to.

Výhody vysokých záhonů

Vysoké záhony jsou vyvýšené nad běžný terén. Jejich vnitřek je z velké části naplněn organickou hmotou, tedy různými zbytky ze zahrady a zároveň kompostem. Právě díky tomu lehce vytvoříte opravdu úrodný substrát, ve kterém se živiny uvolňují postupně. Kromě toho může vysoký záhon sloužit jako ochrana pěstovaných rostlin. Opomenout nesmíte ani fakt, že takové záhony jsou moderní a dají vaší zahradě neotřelý nádech.

TIP: Zapojte se do naší soutěže na Facebooku o nejkrásnější vysoký záhon. Vyfoťte ten váš a můžete vyhrát poukaz na nákup sortimentu v hodnotě 500 Kč. (Update: Soutěž už byla ukončena.)

 

  • Díky vysokému záhonu můžete pěstovat rostliny takřka na jakémkoli povrchu.
  • Je plný živin, které se postupně uvolňují, nemusíte tak rostliny hnojit.
  • Lépe udržuje vodu a zároveň je uvnitř vyšší teplota než v běžné půdě, to může urychlit sklizeň.
  • Nemusíte se k záhonu neustále ohýbat nebo u práce klečet.
  • Je výrazným designovým prvkem zahrady.

Jak si svépomocí vyrobit vyvýšený záhon?

Není na tom nic složitého. Budete potřebovat především kvalitní nářadí a dřevo – které koupíte v našich stavebninách ARTHUR-GIPS v Mělníku. Většinou se staví vysoký záhon obdélníkového tvaru, ale není to pravidlem. Tvar si můžete zvolit prakticky jakýkoli, který dovedete ze dřeva vyrobit. Často se objevují také vyvýšené záhony ve tvaru L, U nebo zcela odlišné a originální varianty. Šířka záhonu by měla být okolo 120 cm a jeho výška ideálně 70–80 cm, abyste se nemuseli zbytečně k záhonům ohýbat a pracovalo se vám u nich komfortně.

  1. Ze všeho nejdříve si vše musíte dobře vyměřit a dřevo dobře nařezat. Doporučujeme klasické dřevěné fošny a hranoly ke zpevnění rohů a celkově k posílení konstrukce. Jakmile budete mít vyměřeno, vše si pečlivě nařežte.
  2. Následně konstrukční kusy natřete lazurou, pokud chcete vysoké záhony v libovolné barvě. Případně můžete venkovní stranu vysokých záhonů například jen nalakovat bezbarvým lakem na dřevo, díky tomu vystoupne jeho textura. Ale stejně tak dřevo můžete nechat zcela přírodní.
  3. Poté vše sešroubujte, ideálně k tomu použijte vruty do dřeva. Tím získáte hotový a připravený korpus vyvýšeného záhonu.
  4. V dalším kroku vnitřek vysokého záhonu obložte nopovou fólií, aby dřevo tolik netrpělo a bylo od zeminy izolováno. Výrazně tím zvýšíte životnost vysokého záhonu.
  5. Nakonec nasypte kompost, zeminu a zasaďte sazenice.

Nářadí a materiál na výrobu vysokého záhonu

Stejně jako materiál koupíte u nás ve stavebninách, tak vám rádi prodáme i nářadí, se kterým snadno vysoké záhony vyrobíte – a nebudete ho potřebovat moc. Tady je detailní přehled, bez čeho se při stavbě vysokého záhonu neobejdete.

Potřebný materiál

  • Dřevěné konstrukční hranoly
  • Hoblovaná dřevěná prkna
  • Vruty do dřeva (případně jiný spojovací materiál)
  • Nopová fólie
  • Lazura na dřevo

Potřebné nářadí

  • Metr
  • Vrták
  • Vrtačka
  • Přímočará pila
  • Štětec na nanesení lazury
  • Ostrý nůž na nopovou fólii

Ukotvení vyvýšeného záhonu

Pokud je vyvýšený záhon dostatečně velký a těžký, zároveň stojí na pevném rovném povrchu, nebudete ho prakticky muset kotvit. Jestliže ovšem chcete mít jistotu, můžete vysoký záhon ukotvit podle situace. Do zeminy například pomocí kůlů (myslet na to musíte už při konstrukci, abyste je udělali namísto nohou vysokého záhonu). Případně můžete vyvýšený záhon ukotvit tak, že ho zapustíte po celém obvodu alespoň 15 cm do země.

Jde to rychle a výsledek stojí za to

Zhotovení vysokého záhonu není žádná věda, jde to rychle a snadno. Určitě to zvládnete svépomocí, jen musíte mít vhodné nástroje a samozřejmě materiál. Zastavte se u nás ve stavebninách ARTHUR-GIPS v Mělníku – rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného materiálu a nářadí. Vše máme skladem, takže si stačí přijet a potom se pustit do stavby. A nezapomeňte nám svůj vysoký záhon vyfotit a účastnit se naší soutěže na Facebooku, získat můžete poukaz na nákup Hobby sortimentu v hodnotě 500 Kč. Soutěž uzavíráme 15. 6. 2021 a poté vybereme výherce.